Nėštumas ir cukrinis diabetas

  Nėštumas ... laikotarpis, kai šeima ruošiasi gyvenimo permainoms, spėlioja, į ką bus panašus kūdikis, renka jam vardą...

  Dar prieš kelis dešimtmečius cukriniu diabetu sergančios moterys apie tai net nesvajojo. Buvo manoma, kad sergant šia liga neįmanoma išnešioti ir pagimdyti sveiko vaiko. Laimei, medicina nestovi vietoje ir šiandien diabetas nebėra kliūtis motinystei.

  Tarptautinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, būsimų diabetu sergančių mamų, kurios palaikė reikiamą gliukozės kiekį organizme, nėštumas buvo toks pats kaip ir sveikų mamų. Tiesa, sergant diabetu nėštumui reikia ruoštis ypač kruopščiai ir žinoti, kad visus 9 mėnesius reikės nuolat būt stebimoms gydytojų.

  Pasiruošimas

  Ruoštis nėštumui gydytojai net ir sveikoms moterims rekomenduoja tik po visokeriopo organizmo tyrimo. Sergant cukriniu diabetu tai ypač svarbu. Hipoglikeminiai preparatai gali neigiamai paveikti besivystantį vaisių, tad iš anksto reikia pradėti naudoti insuliną. Be to, atlikus tyrimus gali paaiškėti, kad yra tokių sveikatos problemų, apie kurias būsima mama net nežinojo. Su jomis būtina susitvarkyti iki pastojant. Pastojus organizmui ir taip teks labai dideli krūviai, todėl papildomų stresų reiktų vengti. Ir dar. Pasiruošimas nėštumui – labai individualus dalykas. Vienoms gali užtekti kelių mėnesių, kitos tam gali ruoštis kelis metus.

  Labai svarbus pasirengimo tapti mama etapas – stabili cukrinio diabeto kompensacija. Pastojus prieš valgant gliukozės kiekis kraujyje turėtų būti iki 6,1 mmol/l, pavalgius – 7,8 mmol/l. Pirmus mėnesius tirtis reikės dažnai. Tik tada, kai gliukozės kiekis bus normos ribose du – tris mėnesius iš eilės, tikrintis galima rečiau.

  Atminkite, kad šiuo atveju svarbiausia – teisinga diabeto kompensacija. Mamomis gali tapti ir metų 15 diabetu sergančios moterys.

  Laukimas

  Pastojus atsipalaiduoti taip pat negalima. Cukriniu diabetu sergančios moterys per visą nėštumą turės būti budrios ir atidžiai sekti savo ligą. Gliukozės kiekį kraujyje tikrinti reikės reguliariai: ne mažiau 7 kartus per parą. Tai daroma prieš ir po valgio, bei vieną kartą naktį, paryčiui.

  Reikia nusiteikti, kad teks reguliariai lankytis ne tik pas ginekologą ir endokrinologą, bet ir pas kitus specialistus, kurie užkirs kelią galimiems cukrinio diabeto paaštrėjimams.

  Gali būti, kad gydytojas netgi pasiūlys gultis į ligoninę. Dažniausiai to prireikia 4–6, 21–23 ir 31–32 nėštumo savaitę.

  Daugelis nėštukių užsimano egzotiškų patiekalų: vienoms norisi neįprastų ledų, kitoms – specialiai ruoštos anties krūtinėlės, trečios pradeda ragauti visus marinuotus ar raugintus agurkus. Deja, sergant diabetu, su maistu reiktų elgtis atsargiau. Visą nėštumo laikotarpį teks laikytis atitinkamos dietos. Paprastai tenka atsisakyti cukraus, medaus, bandelių ir panašių saldumynų. Visgi maisto įvairovė būtina, kad organizmas gautų reikiamą mineralų ir vitaminų dozę. Paros kalorijų norma turi būti 2 500 – 3 000 kalorijų.

  Tačiau svarbiausia yra tai, kad tiek per nėštumą, tiek ir po jo, cukriniu diabetu sergančios moterys gali gyventi spalvingą, įdomų ir džiaugsmą teikiantį gyvenimą. Svarbiausia – kontroliuoti savo ligą ir niekada neparasti optimizmo.